Systémy pro správu obsahu (CMS)

Data analytika

Nejprve trocha teorie

Systém pro správu obsahu -anglicky CMS neboli content management systém je softwarová aplikace, kterou lze použít k tvorbě a modifikaci digitálního obsahu. CMS se obvykle používají pro správu podnikového obsahu (ECM – enterprise content management) a správu webového obsahu (WCM – web content management). ECM obvykle obsahuje funkce WCM.

ECM obvykle vytváří prostředí pro spolupráci více uživatelů tím, že integruje správu dokumentů, správu digitálních dat a uchování záznamů.

WCM se používá pro tvorbu webových stránek a může obsahovat textovou a vloženou grafiku, fotky, video, audio, mapy a programový kód, který zobrazuje obsah a zajišťuje interakci s uživatelem.

CMS má obvykle dvě hlavní složky:

  • Aplikaci pro správu obsahu (CMA – content management application) jako front-end uživatelské rozhraní, které umožňuje uživateli s omezenou odborností přidávat, upravovat a odstraňovat obsah z webu bez zásahu webmastra.
  • Aplikaci pro doručování obsahu (CDA – content delivery application), která kompiluje obsah a aktualizuje web.

Funkce se můžou lišit v závislosti na systémové aplikaci, ale obvykle zahrnují:

Data jsou indexována pro snadný přístup pomocí vyhledávacích funkcí a umožňují uživatelům vyhledávat podle atributů jako jsou data publikace, klíčová slova nebo autor.

Správa formátu usnadňuje přeměnu naskenovaných papírových dokumentů a starších elektronických dokumentů na dokumenty HTML nebo PDF.

Funkce revize umožňují aktualizaci a úpravu obsahu po počáteční publikaci. Kontrola revizí také sleduje všechny změny provedené v souborech jednotlivci.

Funkce publikování umožňuje jednotlivcům používat šablonu nebo sadu šablon schválených organizací, jakož i průvodce a další nástroje k vytváření nebo úpravám obsahu.

Mezi další oblíbené funkce patří SEO-přátelské URL, integrovaná a online nápověda, podpora šablon a přizpůsobitelné šablony, snadné postupy instalace a verzování pomocí průvodce, admin panel s podporou více jazyků, hierarchie obsahu s neomezenou s neomezenou velikostí, minimální požadavky na server, integrovaní správci souborů, integrované protokoly auditu.

Další typy CMS

Systémy správy digitálních aktiv (Digital asset management systems) – spravují obsah s jasně definovaným autorem nebo vlastnictvím, jako jsou dokumenty, filmy, obrázky, telefonní čísla a vědecká data. Společnosti také používají CMS k ukládání, kontrole, revizi a publikování dokumentace.

Systémy pro správu komponent (CCMS – component content management system) – CMS, které spravují obsah spíše na modulové úrovni než jako stránky nebo články. CCMS se často používají v technické komunikaci, kde mnoho publikací znovu používá stejný obsah.

Nejpopulárnější CMS? WordPress

Nejpopulárnějším CMS systémem je WordPress, který je open source softwarem. WordPress můžete použít k vytváření krásných webových stránek, blogů nebo jiných aplikací. WordPress používá 38 % webů od malých blogů až po největší zpravodajské online servery. Další výhodou je, že pro WordPress existuje více než 55 000 pluginů, které pomohou přizpůsobit Vaše webové stránky vlastním potřebám. Můžete přidat online obchod, galerie, mailingové seznamy, fóra, analytiku.

Snadný a přístupný WordPress Vám při tvorbě webu zajistí přizpůsobitelný vzhled, podporu SEO, responzivní mobilní stránky, vysoký výkon, správu na cestách, vysoké zabezpečení a dobrou zprávu médií.

Jak začít?

Některé hostingy umožňují automatickou instalaci WordPress, stačí si tedy koupit doménu a hosting – položka v řádu několika stovek a následně několika kliky wordpress naisntalovat. Pokud se do tvorby webu chcete pustit ihned, zde je odkaz na doporučený hosting. Poté co WordPress naisntalujete, můžete postupovat dle dohledaného návodu nebo odborného online kurzu.

Zdroj:[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Syst%C3%A9m_pro_spr%C3%A1vu_obsahu
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Content_management_system
[3] https://cs.wordpress.org/