Nemáte dostatečné množství financí na vytvoření akciového portfolia? Investujte do ETF

Kvalitní vzdělání

Pozn. Toto není investiční doporučení, investování je rizikové, můžete přijít o peníze.

ETF (Exchange Traded Funds) neboli burzovně obchodované fondy jsou jistým typem investičního fondu, který se obchoduje na burze. ETF se podobají podílovým fondům. Na rozdíl od podílových fondů, jejichž manažeři aktivně investují, aby vygenerovali zisk je většina ETF indexovými fondy, to znamená, že drží stejné cenné papíry ve stejném poměru jako určitý burzovní index nebo index dluhopisového trhu.

Investujte do akciového indexu místo tvorby vlastního portfolia

Pokud byste chtěli např. vytvořit akciové portfolio, které by zahrnovalo všech 500 největších amerických akcií obchodovaných na burze v USA, museli byste zrealizovat 500 nákupů, což by vzhledem k výši minimálních poplatků při každém nákupu akcií vyžadovalo značné množství peněz, aby se to vůbec vyplatilo.

Místo toho máte možnost koupit si ETF kopírující index S&P 500, který zahrnuje 500 největších podniků obchodovaných na burze v USA (procentuální zastoupení jednotlivých akcií v indexu se liší).

Výrazně nižší poplatky než podílové fondy

Vzhledem k faktu, že ETF kopírují cenu podkladových aktiv, mají podstatně nižší poplatky než podílové fondy, které si účtují odměnu za profesionální správu portfolia podílového fondu, kdy dochází k aktivním nákupům a prodeji aktiv tak, aby podílový fond co nejvíc vydělal.

Rizika

Níže uvádíme pouze některá vybraná rizika spojená s investicí do ETF:

Riziko jiného než očekávaného vývoje ceny ETF

Stejně jako u každé investice je třeba brát v úvahu riziko, že se trh bude pohybovat opačným směrem, než předpokládáte. Např. U ETF, kde jsou podkladovým aktivem akcie je třeba mít napaměti poměrně vysoké riziko při investování do akcií, i když ETF není tak rizikové jako nákup akcie jednoho podniku díky portfoliu. Akcie mimo jiné kopírují ekonomický vývoj, který zahrnuje ekonomické recese a deprese.

Měnové riziko

Vzhledem k tomu, že ETF budou nejspíš v cizí měně, je třeba brát v úvahu měnové riziko.

Například při nákupu ETF si směníte směníte 25.000 Kč za 1000 dolarů, nakoupíte ETF, které následně vzroste o 10 %, ETF tedy prodáte za 1100 dolarů. Když nepočítáme poplatky za nákup a prodej, máte zisk 100 dolarů. Když si ale budete chtít převést 1100 dolarů na koruny, zjistíte, že koruna vůči dolaru posílila, a místo kurzu 25 CZK/USD je nyní kurz 22 CZK/USD. Za 1100 USD tedy dostanete pouze 24 200 Kč. Reálně jste tedy utrpěli ztrátu 800 Kč, a to díky kurzovému riziku.

Na druhé straně se může kurz pohybovat pro Vás příznivým směrem, koruna může oslabit a Vy o to víc vyděláte. K zajištění měnového rizika existuje řada nástrojů, např. článek zde:

Riziko odklonu od podkladových aktiv

Tomuto riziku se říká také tracking error. Jde o stav, kdy cena ETF nekopíruje cenu podkladového aktiva. Toto může být dáno např. tím, že ETF nekopíruje přesné složení akciového indexu nebo nedostatečnou likviditou.

2 komentáře u „Nemáte dostatečné množství financí na vytvoření akciového portfolia? Investujte do ETF“

Komentáře jsou uzavřeny.