České vysoké školy zatím neumožňují výuku bez fyzické přítomnosti. Dočkáme se někdy?

Online kurzy

Výuka na dálku bez fyzické přítomnosti je v ČR zatím sci-fi. Přitom technologie pro tento styl výuky jsou k dispozici. V době, kdy je možné díky internetu z pohodlí domova složit zkoušku a získat odobrný certifikát, nebo si nastudovat vpodstatě cokoliv by bylo fajn, kdyby na tuto situaci zareagovaly i vysoké školy. Vzdělání by se tak stalo dostupnější širšímu okruhu lidí a halvně vyšlo vstříc pracujícím studentům. Víc pracujících studentů by znamenalo jejich lepší uplatnitelnost poté, co vystudují.

Hlavní brzdou v tomto směru můžou být kantoři, kteří mají strach z toho, že když nikdo nepřijde fyzicky na přednášku, tak nebudou potřeba. To jsou ale zbytečné obavy. Právě naopak, vysokoškolský učitel by měl víc času na konzultace, což by vedlo k vyšší kvalitě vzdělání a možnosti věnovat se studentům, kteří se chtějí daném předmětu věnovat do větší hloubky.

Určitě se najdou obory, které se bez fyzické účasti zatím neobejdou, jako třeba když někdo studuje chirurgii. Na druhé straně existuje celá řada oborů, kde je fyzická účast přežitkem. Mezi tyto by se zcela jistě daly zařadit obory ekonomické nebo obory zaměřené na programování.

K tomuto posunu ve vzdělávání zcela jistě nankonec dojde, je však otázka, kdy se tato důležitá změna projeví v ČR. Doufejme že dřív, než se Elon Musk dostane na Mars 😊.