Blockchain – už jste o něm slyšeli?

Blockchain – už jste o něm slyšeli?

Kde získat relevantní informace týkající se Blockchainu?

Blockchain je v současné době populární téma. Otázky, které si položí většina čtenářů zní:

Co to vlastně Blockchain je?

K čemu se dá využít?

Kde mi poskytnou relevantní odpovědi na tyto otázky?

Základní informace o blockchainu

Pro lidi, kteří mají málo času, umí anglicky a preferují obrázkové znázornění je ideální toto 2 minutové video zveřejněné World Economic Forum: odkaz.

Wikipedie uvádí, že „Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě.“ Na wiki se dále čtenář dozví zhruba popis toho, jak blockchain funguje, a že se dá mimo jiné využít v oblasti decentralizovaných voleb, zápisu do katastru nemovitostí, finanční sféře, zamezení odcizení identity a oblasti autorských a uměleckých děl.

Dobře zpracovaný materiál k tomuto tématu poskytuje Ministerstvo financí. Dokument s názvem Veřejná konzultace – Blockchain, virtuální měny a aktiva (využití technologie blockchain k evidenci cenných papírů) je možno stáhnout v pdf na níže uvedeném odkazu. Doporučujeme zejména část Jak funguje Blockchain na straně 5.

http://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Konzultace_2018-11-30_Verejna-konzultace-Blockchain-virtualni-meny-a-aktiva.pdf

Podrobnější informace o fungování blockchainu

V Česku se tématem blockchainu podrobněji zabývá nezisková organizace Paralelní Polis, která na svém webu paralelnipolis.cz nabízí možnost účastnit se setkání s dalšími nadšenci pro blockchain. Zde je obsažné hodinové video, které problematiku blockchainu dále rozvádí: Odkaz

Další možnost, jak získat podrobnější informace o blockchainu je absolvování některého z nabízených online kurzů.