Byla vydána nová verze WordPressu 5.5 s názvem Eckstine

Nová verze WordPressu 5.5 s názvem Eckstine je pojmenovaná dle amerického zpěváka Billy Eckstine. Hlavní výhodou nové verze by měla být rychlostvyhledávání a bezpečnost.

Rychlost zajišťuje lazy-load obrázků. Lazy-load znamená, že se obrázky načítají později, tím se předchází stavu, kdy uživatel čeká, až se načte celá stránka. Dlouhé načítání webu může vést k odchodu uživatele.

Na mobilu může lazy-loading bránit prohlížečům v načítání souborů určených pro jiná zařízení. To může čtenářům webu ušetřit peníze za data a také pošetřit baterii.

Weby postavené na WordPressu fungují dobře s vyhledávači. Nyní ve výchozím nastavení obsahuje WordPress 5.5 XML mapu stránek, která pomáhá vyhledávačům objevovat vaše nejdůležitější stránky od začátku zveřejnění. Takže Váš web najde více lidí dříve, což Vám poskytuje více času na jejich zaujmutí, udržení a převod na Vaše předplatitele, zákazníky nebo cokoli co odpovídá Vaší definici úspěchu.

Co se bezpečnosti týče, je nyní možnost zvolit automatickou aktualizaci doplňků a šablon ve WordPress adminu. Takže máte zajištěno, že na Vašem webu běží nejnovější dostupný kód. Automatickou aktualizaci lze nastavit jen pro vybrané pluginy. Při manuálním nahrávání pluginů a šablon lze využít ZIP soubory.

Níže jsou uvedeny některé z mnoha vylepšení nové verze WordPressu 5.5. Mezi tyto vylepšení patří např. blokové vzory, nový adresář bloků nebo vložené úpravy obrázků.

Blokové vzory (block patterns)

Nové blokové vzory usnadňují vytváření komplexních a skvělých layoutů za pomocí kombinace textu a médií, které můžete kombinovat a přizpůsobit tak, aby odpovídaly Vašemu příběhu. Blokové vzory také naleznete v celé řadě pluginů a šablon. Další informace o blokových vzorech v angličtině naleznete zde .

Nový adresář bloků (block directory)

Nyní je snazší než kdy jindy najít blok, který potřebujete. Nový adresář bloků je zabudován přímo do editoru bloků, takže na svůj web můžete instalovat nové typy bloků, aniž byste museli editor opustit.

Vložené úpravy obrázků (inline image editing)

Ořízněte, otočte a přiližte své fotografie přímo z bloku obrázku. Pokud Vám práce s obrázky zabere hodně času, můžete díky této inovaci ušetřit hodiny.

Přístupnost

Každé vydání přidává vylepšení přístupu k publikování a to platí i pro WordPress 5.5. Můžete např. přesouvat meta boxy pomocí klávesnice a upravovat obrázky ve WordPress pomocí svého pomocného zařízení, protože vám může přečíst pokyny v editoru obrázků.

Zde je odkaz na video angličtině, které prezentuje novinky ve WordPressu 5.5:

Pokud se hodláte pustit do vývoje webu pomocí WordPressu, zde je odkaz na hosting, který můžete pro instalaci WordPressu využít viz. odkaz.

Zdroje:

[1] https://wordpress.org/news/2020/08/eckstine/