Poté, co cena zlata překročila 2000 USD za unci došlo ke korekci. Aneb o zlatě, inflaci, měnovém kurzu a předpovědích.

Níže uvedený článek není investičním doporučením.

Poté co cena zlata začátek srpna dosáhla na 2063 USD za unci, došlo ke korekci pod 2000 USD za unci. K nákupům zlata se investoři obecně uchylují v době nejistoty. Jedním z důvodů můžou být obavy z inflaci, která je pravděpodobná vzhledem k politice řady států, které se snaží větším zadlužováním nastartovat ekonomiku v době recese. Tyto výdaje však musí někdo zaplatit, a jak nás historie poučila, vysoké státní výdaje bývají následovány zvýšením daní, vyšší inflací a nebo obojím.

Druhou stranou mince jsou však některé predikce, které se v minulosti ve vztahu k ceně zlata vyskytly, a které nebyly zdaleka naplněny. V roce 2011, kdy došlo k poměrně vysokému nárůstu ceny zlata, tak některé predikce hovořili o ceně 10 000 USD za unci, místo toho se však v následujících letech vydala cena zlata jižním směrem a klesla pod 1 100 USD za unci.

Investor, který nakoupil zlato v době boomu v roce 2011 tak musel čekat 9 let na zhodnocení, kterého by dosáhl v případě prodeje v současné době.

Kromě samotné ceny zlata v USD je třeba brát v úvahu i měnový kurz koruny vůči USD. Vzhledem k tomu, že za posledních 9 let koruna o pár procent oslabila, investor, který by takto investoval do zlata by pár procent navíc získal díky změně měnového kurzu. V dobách nejistoty na trzích dochází spíše k oslabení české koruny.