Jaké nástroje použít k zajištění měnového rizika v době poměrně divokého vývoje měnových kurzů

Investice do vzdělání se vyplatí

Od začátku roku jsme mohli vidět poměrně divoký vývoj kurzu koruny. Od ledna, kdy kurz EUR/CZK činil 25,4 koruny přes březen, kdy došlo k oslabení koruny vůči euru zhruba o deset procent až k dnešnímu datu, kdy je kurz EUR/CZK 26,1.

Proti výkyvům měny slouží podnikatelům a investorům řada instrumentů, které jim při výkyvech měny pomáhají zajistit stabilní kurz.

Měnový forward – příklad 1

Víte, že za dva měsíce budete potřebovat 1000 eur na nákup zboží, obáváte se, že dojde k oslabení kurzu koruny, a Vy budete muset za euro zaplatit víc peněz než nyní. Proto s bankou nyní uzavřete obchod, kdy se domluvíte, že za dva měsíce Vám banka prodá 1000 eur za kurz EUR/CZK stanovený v době obchodu.

Pokud by skutečně došlo k oslabení koruny, bude to pro Vás výhodné, protože máte zajištěný lepší měnový kurz. Pokud naopak dojde k posílení kurzu koruny, kdy cena za jedno euro klesne, bude to pro Vás nevýhodné.

Měnový forward Vám tedy poskytne jistý kurz v budoucnu, který Vám umožní čelit nepříznivým výkyvům měny. Budoucnost nikdo nezná a pokud se Vám nechce spekulovat a riskovat nepříznivý vývoj kurzu, můžete se tímto způsobem zajistit.

Měnový forward – příklad 2

Další možností je, že za dva měsíce očekáváte příjem 1000 eur a chcete zabránit negativnímu dopadu nepříznivého vývoje kurzu. Proto s bankou nyní uzavřete obchod, kdy se domluvíte, že za dva měsíce od Vás banka koupí 1000 eur za kurz EUR/CZK stanovený v době obchodu.

Obdobně jako v předchozím případě se tak vyhýbáte spekulaci, a od banky si vpodstatě kupuje jistotu měnového kurzu v budoucnu.

Měnový swap – příklad

Měnový swap se skládá ze dvou operací. Řekněme, že máte 1000 eur, které nyní potřebujete směnit za koruny, protože je nyní potřebujete pro Vaše podnikání. Zároveň ale víte, že za dva měsíce budete potřebovat 1000 eur na nákup zboží. S bankou tedy uzavřete měnový swap, kdy od Vás nyní banka koupí 1000 eur za aktuální kurz, a zároveň se domluvíte, že za dva měsíce Vám banka prodá 1000 eur za kurz dohodnutý v době uzavření obchodu.

Obchod lze samozřejmě dle Vaší potřeby sjednat i naopak, kdy Vám nejprve banka eura prodá, a následně v budoucnu od Vás eura koupí.

Další informace o této tématice naleznete na níže uvedených odkazech:[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Forwardov%C3%BD_kontrakt
[2] https://www.investopedia.com/terms/c/currencyforward.asp
[3] https://www.investopedia.com/ask/answers/042315/how-do-currency-swaps-work.asp

2 komentáře u „Jaké nástroje použít k zajištění měnového rizika v době poměrně divokého vývoje měnových kurzů“

Komentáře jsou uzavřeny.